top of page

Bilgisayar güç kaynağı tamiri

Günümüzde teknolojinin bize sunmuş olduğu en önemli yeniliklerden birisi bilgisayar sistemleridir. Hayatın hemen her alanında olan bu sistemlerin en önemli noktalarından birisi güç kaynaklarıdır. Bilgisayar güç kaynaklarının kendi için farklı türleri vardır ve bunlar farklı isimlerle bilinir. 

Bilgisayar güç kaynağı  onarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle farklı markalara ait power supply genel özellikleri aynı olmasına karşın, bazı farklılıkları olduğunun da bilinmesi gerekir. Markaların özellikleri ve arızaların genellikle neden ve nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi, tamirin kolay ve kısa sürede yapılmasına neden olur. Fakat bu konuda gerekli bilgiye sahip olunmaması, bilgisayar güç kaynağı tamiri işlemini biraz zorlaştırır ve işlemin zaman almasına neden olur.

Bilgisayarların içerisinde yer alan smps bilgisayar güç kaynakları , farklı nedenlerden dolayı arıza yapabilir. Bunlardan bazıları; yanlış çalıştırma, nem, kısa devre, yüksek voltaj ve benzer durumlar şeklinde sıralanabilir. Bu nedenlerin etkileri de nispeten farklı olur ve bundan dolayı motor sürücü tamiri yapılmadan önce sorunun nedeninin tam olarak tespit edilmesi gerekir. Böylece hem sorunun tekrarlama ihtimali ortadan kaldırılır, hem de arıza daha etkili bir şekilde giderilir.

Bilgisayar güç kaynakları tamiri yapılmadan önce ilgili parça ortalama 24 saat boyunca takip edilir. Bu süreçte arıza tespiti tam olarak yapılır. Arıza tespiti için kullanılan farklı testler de söz konusudur ve bunlar sayesinde sorun net olarak tespit edilir. Bu aşamadan sonra ortalama bir masraf çıkarılır ve bu masraf, kart sahibine bildirilir. Müşteri tarafından motor sürücü tamiri işlemine onay verildiği takdirde tamir yapılır. Bu işlemin ardından ise tekrar test süreci başlar ve tamiratın başarılı olduğundan emin olunur.

Antistatik ortama sahip laboratuvar ortamında yapılan işlemler, günümüzdeki en gelişmiş yöntemler olarak kabul edilir. DIP, BGA, SMD pin yapısına sahip olan tek ya da çok katmanlı kartların tamirleri etkili olarak gerçekleştirilir. Bilgisayar güç kaynakları onarımı için enerji vermeden, yüksek teknolojiye sahip bilgisayarlar ile arızaların tespiti yapılır. Tamir de yine benzer yöntemler ile gerçekleştirilir.

 

Pc güç kaynağı tamiri

Pc güç kaynağı tamiri yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Öncelikle elektronik cihazların tamamında kararlı çalışma esastır. Eğer bir cihaz kararlı olarak çalışmıyor ve kararlı çalışma koşullarının dışına çıkıyorsa arızalı olarak kabul edilir. Bu noktadan sonra motor sürücüler için testler yapılmalıdır. Bu testlerde normal parametreler ile elde edilen parametrelerin karşılaştırılması yapılır. Bu karşılaştırmada farklılık varsa arıza ya da arızadan kaynaklanan durumlar tespit edilir. Bu karşılaştırmanın motor sürücü kart tamiri yapıldıktan sonra da gerçekleştirilmesi gerekir.

bottom of page